\ portfolio
\ novinky
\ kontakt
\ česky
\ english
\ ateliér

CHATA NA BRNĚNSKÉ PŘEHRADĚ / A Cottage Situated At The Brno Lake

Rok / Year: 2006
Studie / Study
Návrh / Design: Ivan Palacký

Novostavba malé rekreační chaty nad Sokolským koupalištěm na Brněnské přehradě. Svažitý pozemek naklanějící se nad příjezdovou cestou bude částečně zbaven náletových dřevin, čímž dojde k vytvoření minimálního místa pro stavbu chaty obklopené borovicovým lesem.
Na nejnižším bodě parcely bude vytvořeno parkovací stání. Přístup k chatě je pěší. Podsada z monolitického betonu ukrývá ložnicovou část a nese patro, které je koncipováno jako plató s výhledem na přehradu: vniřní část s obytnou místností, otevřená část s nástupní terasou.
Horní patro je dřevostavba s tepelnou izolací z minerální vlny, opláštěná titanzinkovým plechem.
Okna jsou dřevěná s tmavou lazurou, krytá posuvnżmi okenicemi.


The new building of a small holiday cottage overlooking the Sokolský swimming pool at the Brno lake. The sloping land leaning over the driveway will be partially cleared of wild tree vegetation, thus creating a space for a small cottage surrounded by a pine forest. At the lowest point of the plot will be created a parking slot. The access to the cottage itself will be by walking.
A suggested monolithic concrete base will house bedrooms and bear the first floor, which is designed as a plateau overlooking the lake: this consists of the internal part housing a living room and an open part with an entrance terrace.
The upper floor is designed as a wooden structure with thermal insulation of mineral wool and with titanium-zinc finish. The windows are wooden with dark glazing and are provided by sliding shutters.

Půdorys 1.np a 2.np /

Pohledy /